10 Mart 2010 Çarşamba

Göz Çevresi için Bakım Kremi

Annem - Ankara 2007
Öncelikle söyleyeyim bu bakım kremi yaşlanmaya çare olacak bir formül değil. Zira ne yaparsanız yapın göz çevresi kırışır. Az ya da çok ama eninde sonunda kırışır. Güzelliği de buradadır. Neler yaşamış olduğunuz, ne kadar güldüğünüz ya da ağladığınız o gözlerden okunur. Göz etrafındaki kırışıklıklar sizi siz yapan her şeyi barındırır içinde.
Ama bu demek değil ki bırakalım da bürümcük kumaş gibi olsunlar. Hayır efendim. Annemin her zaman dediği gibi “alımlı bir kadın sade ve bakımlı olan kadındır”. Ve bakımlı görünmek için ilk olarak cildimize iyi davranmamız gerekir. İhtiyacı olan suyu, nemi biz ona sağlamazsak sonrasında kuruduk mahvolduk diye sızlanmaya hakkımız da olmaz.
Göz çevresi, hepinizin bildiği gibi, vücudumuzun en hassas derisine sahip bölgelerinin başında gelir. Bu yüzden de her kremi alıp gözünüze sürmemeniz kendi hayrınızadır. Önemli olan bu bölgeyi – yağlandırmadan – nemlendirebilmektir. Şimdi bunun için annemin notlarında ufak bir araştırma yaptım. Göz bölgesi için hazırlanmış birebir bir formül bulamamakla beraber şunu fark ettim ki GLİSERİN yağ içermeyen özelliği sebebiyle göz kremi yapımında kullanılabilir.
Gliserin, bitkilerden elde edilen bir cins yağ. Kokusuz, renksiz, ağır akışlı, tatlımsı bir sıvı. Kozmetik ürünlerin neredeyse hepsinde gliserin kullanılıyor. Bunun sebebi suyu tutarak cildi nemlendirmesi ve esnekliğini korumasına yardımcı olması.
İşte bu noktadan yola çıkarak ve annemin notlarından ilham alarak bir göz çevresi kremi formülü hazırladım. Bunu önce kendimde deneyeceğim elbette. Sizlere birkaç güne kadar sonuçlarını bildireceğim. Eğer işe yarıyorsa formülü de bir sonraki yazımda veriyor olurum J
Haydi bana bol şans!!

Sevgiyle kalın..
Annesinin Kızı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder